En Çok Okunanlar

Aziz Sancar Kimdir? Aziz Sancar’ın Hayatı ve Sözleri

Okurum Yazarım olarak sizler için Nobel Ödülü alarak tüm Türkiye’ye gururlandıran bilim adamı Aziz Sancar ’ın kim olduğunu, hayatını, aldığı ödülleri ve sözlerini derleyip topladık. Keyifli okumalar…

Aziz Sancar’ın Hayatı

Aziz Sancar , 8 Eylül 1946 yılında Mardin ili Savur ilçesinde 8 kardeşin 7. si olarak Dünya’ya gelmiştir. Babası çiftçilikle uğraşan Abdulgani Sancar’dır. Annesi hiç okula gönderilmemiş ev hanımı olan Meryem Sancar’dır. Aziz Sancar’ın ağabeyi Kenen Sancar bir dönem TSK’da generallik yapmıştır.

Aziz Sancar, ilk ve ortaokulunu Mardin Savur Merkez Ortaokulunda okumuştur. Lise eğitimini ise Artuklu Lisesi’nde başarı ile tamamlamıştır. Lise eğitimin başarı ile tamamlayarak 5 arkadaşı ile birlikte 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmıştır. Mezun olduktan sonra Mardin Savur ilçesine dönerek iki sene doğup büyüdüğü yerde doktorluk yaptı. Daha sonrasında NATO- TÜBİTAK bursunu kazanarak ABD’nin Teksas Üniversitesinde Moleküler Biyoloji Alanı DNA onarımı konusunda doktora eğitimine başladı.

1970 yılında Doçentlik tezini yine DNA onarımı konusunda Yale Üniversitesi’nde tamamladı. 1977 yılında ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Türk olmuştur. Aynı sene ABD Kuzey Carolina Üniversitesi’nde Biyokimya ve Biyofizik bölümlerinde Profesör olarak görev yapmaya başladı. Burada çalıştığı sırada kendi geliştirdiği ve adına ‘’maxicell’’ ismini koyduğu tabiri, Oxford Moleküler Biyoloji terimler sözlüğüne girmiştir.  2001 yılında Kuzey Carolina Üniversitesi’nin verdiği  ‘ Seçkin Kimyager’ ödülünü kazanmıştır.

 Aziz Sancar’ın ismini duyarak gururlandığımız 2015 yılıdır. Aziz Sancar vücut hücrelerinin, DNA’ları onardığını açıklayarak ve haritalandırarak 2015 Nobel Kimya Ödülünü kazanmıştır. Orhan Pamuk’tan sonra Nobel Ödülünü kazanan ikinci Türk olmuştur. Aziz Sancar, Nobel Ödülü’nü İsveç Kralı 16. Carl Gustaf’ın elinden almıştır ve konuşmasını ise, “Beni bu ödüle götüren Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı eğitim devrimidir. Dolayısıyla bu ödülün sahibi Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temsil eden Anıtkabir Müzesi’dir. “diyerek bitirmiştir. Aldığı ödülleri ise Anıtkabir Müzesi’ne bağışlamıştır.

Aziz Sancar, şu anda eşi Gwen Boles Sancar ile ABD’de kurduğu, Aziz&Gwen Sancar Vakfı’nda Türk öğrencilere maddi ve manevi destek vermektedir. Halen North Carolina Üniversitesi’nde Biyokimya ve Biyofizik bölümlerinde profesörlüğe devam etmektedir.   

Aziz Sancar’ın Aldığı Ödüller

 

 • 1984 yılında ABD Ulusal Bilim Vakfı Genç Araştırmacı Ödülü
 • 1990 yılında Amerikan Fotobiyoloji Derneği Ödülü
 • 1995 yılında ABD Sağlık Enstitüsü Ödülü
 • 1997 TÜBİTAK Bilim Ödülü
 • 2007 yılında Vehbi Koç Özel Ödülü
 • 2015 Nobel Kimya Ödülü

Aziz Sancar’ın Sözleri

 • Ben Türkiye’ye geldim geleli hiç televizyon açmadım, gazete okumadım. Çünkü hep kavga var. Eğer Türkiye bilimde öne geçecekse bu sosyal sorunları da çözmemiz lazım. O zaman bilim adamlarımız sosyal sorunlara kafa yorup üzülmez. Doğru dürüst bilim yapar. 
 • Çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum bizi birbirimizden ayıran emektir, ben çalışmaya inanıyorum. 
 • Bütün enerjinizi işinize verin. Bilim öğrenmeye çalışın. Günlük dedikodularla, politikalarla uğraşmayın.
 • Türkiye için bu kadar önemli olduğunu bilseydim 2 misli çalışır ve 20 yıl önce alırdım bu ödülü.
 • Saygı istiyorsanız, önce kendinize saygı göstereceksiniz. Herkesten üstün değiliz ama kimseden de aşağı değiliz. Kendimizle iftihar edelim ki başkası da bize saygı göstersin.
 • Gözünüzü seveyim politikayla uğraşmayın, onu yapanlar var, çok çalışın. Ne yaparsanız, iyi yapmaya çalışın, çalışmadan olmaz. Ben öğrenciyken günde 18 saat çalışırdım. Gazeteler yazmıştı, çok zaman gecelerimi laboratuvarda geçirdim. Çalışmak kendimize, ailemize, milletimize vatan, namus borcudur.
 • Gereği kadar öğrenin, aşırıya kaçmak yaratıcılığı öldürüyor. Okumanın yanı sıra düşünmek için de kendinize zaman ayırın. eğitim ve araştırma için yurt dışına çıkın ama sonra muhakkak ülkenize dönün.
 • Bana çok güzel öğretim veren kendi memleketimdir. Bana olağanüstü tıp eğitimi verdi ve o buradaki başarımın kaynağı oldu.
 • Ben Türk’üm, o kadar! Mardin’de doğmuşsam, Cizre’de de doğmuşsam, Kars’ta da doğmuşsam ben Türk’üm.

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.timeturk.com/aziz-sancar/biyografi-788922

https://teknolojiprojeleri.com/bilim-adami/aziz-sancar