En Çok Okunanlar

Beyaz Zambaklar Ülkesinde-Grigoriy Petrov

Kitabın İçeriği

Mustafa Kemal Atatürk’ünde okullarımızda müfredata konulmasını istediği Grigoriy Petrov ‘un kaleminden çıkan ve Rusça’ dan çeviri yapan Elnur Osmanov’un emeğiyle hazırlanan “ Beyaz Zambaklar Ülkesinde “ kitabı 2018 yılında Koridor Yayınları’n da basıldı. Kitap, önsözü ve son sözüyle birlikte toplam 240 sayfadır.

Kitabın içeriğine bakacak olursak , 28 Ocak 1866 yılında Petersburg’da doğan Grigoriy Petrov, Finlandiya’nın her anlamda bataklıklar ülkesi iken, eğitim ve kültür başta olmak üzere her alanda yapılan hamleler ile nasıl kalkındığı anlatmaktadır.

Zamanın İsveç hegemonyası altında bulunan ve ekolojik olarak yoksul topraklarda bulunan , geçim kaynağı olarak yok denecek kadar az olan Finlandiya halkının önde gelenleri, kendi halkını, eğitim, sağlık, askeriye, din, felsefe, sanat, çocuk, ve ebeveyn eğitimi olarak müthiş bir şekilde eğitmiştir. Bu eğitimler başladığı sırada elbette Finlandiya halkı içerisinde bulunan sözde din adamları engel olmak isterler.

Din adamları ne kadar engel olmaya çalışsalar da Finlandiya halkı vazgeçmez, pes etmez ve bu engelleri aşarak ülkelerini, günümüz de bir çok devletin rol model olarak örnek aldığı ülke haline getirmişlerdir.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı içerisinde beni en çok etkileyen ise, kitabın son sayfasında bulunan, Amerikan sosyolog Mirça Eliada’nın şu sözleri oldu;

“ Önemli olan tarihteki detaylar ve onların kesin aksi değil, çünkü bunlar resmi kapatıyorlar. Önemli olan tarihin masala dönüşmesidir… Ve sonuçta ‘Beyaz Zambaklar’ ın esas karakteri Snellman, gerçek Yuhanna, Snellman’ a benziyor mu veya belki de bu Petrov’un kendisidir ve ya belki de Mustafa Kemal Atatürk’tür? “

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabı günümüze kadar getiren en önemli etken ise gelişmemiş ve ya gelişmekte olan ülkelere kaynak olmasıdır. Kitap içerisinde sadece Finlandiya halkı değil, her insana içerisinde bulunduğu kötü ve cahil ortamdan sıyrılarak başarıya nasıl ulaşacağının tohumlarını eken yazılar bulmak mümkün.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabını bitirdiğimizde ise içimizde umutsuzluğu bitiren, halen bir şeyleri değiştirmek ve başarmak için zaman ve imkânın olduğu inancı ve heyecanı oluşmaktadır.

Kitabın Yazarı Grigoriy Petrov’un Hayatı

1868 yılında Rusya’nın Petersburg şehri içerisinde bulunan Yamburg  kasabasında hayata merhaba diyen Grigoriy Petrov, ‘un babası meyhane garsonluğu yapmaktaydı. Grigoriy Petrov’un ailesinin maddi imkanları çok zayıftı. Ailesi Petrov’un din görevlisi olmasını istiyorlardı. Petrov, küçüklüğünden üniversite yaşına gelene kadar sürekli okuyan araştıran bir kişiliği sebebiyle kasabasında ki herkesin dikkatini çekmiştir.

Petrov, ailesinin de büyük desteğiyle 1888 yılında kazandığı Petersburg İlahiyat Akademisi’nde ki yüksek başarısı sonrası 1891 yılında mezun olarak din görevlisi olarak tayin edilerek görevine başlamıştır. Petrov bir taraftan kilise de ki din görevini yerine getirirken diğer taraftan ise Mihaylov Harp Okulu’nda da askeri öğrencilere ders vermekteydi. Grigoriy Petrov, daha sonraları Rusya’da ulusal yayım yapan bir gazete içerisinde köşe yazarlığı yapmıştır.

Köşe yazarlığı sıfatı onun Rusya’da ününe ün katmıştı. Ünlü bir gazeteci olan Petrov, Rus Çarlık ailesince, Carlık prenslerini eğitmek amacıyla Puşkin Sarayı’na davet edilmiştir. Grigoriy Petrov, saray da ki eğitimciliği sırasında din üzerinde ki radikal fikirleri saray içerisinde bulunan kilise yöneticilerince tepkiyle karşılandı. Petrov, kendisine yapılan uyarılara aldırmayınca önce kilisedeki görevinden alındı ve daha sonrasında ise saray da ki eğitimciliğinden de atılmak zorunda kalmıştır. Grigoriy Petrov bu olaylar üzerinde kiliseye ağır bir şekilde eleştiri mektubu yazmıştır. Bu mektubu sonrasında kiliseden aforoz edilmiştir. Kilise yönetimi, Petrov’un peşini bırakmıyordu ve Petrov’a açtıkları mahkeme sonrası Petrov’u din görevliliğinden tamamen ihraç etmiştir. İhraç cezası ile birlikte 6 sene Moskova ve Petersburg şehirlerinde yaşama yasağı da getirilmiştir.

Grigoriy Petrov, aldığı cezalara rağmen ünü ülke çapında aşırı şekilde artmıştır. Petrov , 1908 yılından sonra Kırım’da ikamet etmeye başlamıştır. Kırım’da yaşadığı yıllar da Petrov’un ünü Ülke dışına yayılarak, çeşitli ülkelerde konferanslar vermeye başlamıştır. Konferans vermek için gittiği Finlandiya ülkesi onu çok etkilemişti ve bu etkileşme sonrasında yazımız da konu edindiğimiz Beyaz Zambaklar Ülkesi isimli kitabını kaleme almıştır.

Grigoriy Petrov’un 1925 yılı içerisinde sağlığı kötüye gitmeye başlamıştı. Petrov’a mide kanseri teşhisi konulmuştu. Ameliyatının yapılabilmesi amacıyla devlet desteği ile Paris ‘de bulunan Saint Joseph Hastanesine gönderilmiştir. Bu hastane içerisinde yapılan tedavi ve müdahalelere rağmen Grigoriy Petrov, kurtarılamayarak 18 Haziran 1925 yılında hayatını kaybetmiştir.

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.sozkimin.com/a/1365-grigory-petrov-kimdir-sozleri-ve-hayati.html