En Çok Okunanlar

Dünya’da Kaç Dil Konuşuluyor? En Çok Konuşulan Diller Nelerdir?

İnsan yaşadığı her dönemde konuşarak kendini ifade etmek istemiştir. Şüphesiz insanın en çok ihtiyaç duyduğu şeydir iletişim kurmak. Kimi zaman bağırmış, kimi zaman ateş yakarak haber verme isteği duymuş, kimi zaman güvercinleri haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Doğduğumuzda anne babamızı seçemediğimiz gibi yaşadığımız toplumu da seçemiyoruz.  İnsanlar kendi arasında konuşmak içinse, içinde bulunduğu toplumun anlayabileceği şekilde sesli ve yazılı olarak simgeler , işaretler, harfler kullanmaya çalışmış. Kullandığı sesli ve yazılı işaretler, kelimeler ve simgeler ise o toplumun konuştuğu dili oluşturmuştur.

Tarihin en eski yazılı dillerin M.Ö 3200lere kadar dayanan Sümerce ve Eski Mısır dili (Hiyeroglif yazıları) olduğu kabul görmektedir. Şu anda kullanılan en eski diller ise Çince, Grekçe ve Tamilce’dir.

(Kaynak: http://www.genelturktarihi.net/sumer-dili-ile-turk-dili-karsilastirmasi)

Dünyanın eski yazılı dili diyerek en eski konuşma dilini ise Sümerce yada Eski Mısır Dili (Hiyeroglif yazıları) diyemeyiz. Tarih içerisinde tabiki yazı kullanılmadan sözlü olarak konuşulan dil olmuştur. Ancak yazılı olarak günümüze kadar herhangi bir kayıtları ulaşmadığı için en eski dil olarak Sümerce kabul görmektedir.

 (Kaynak: http://observer.com/2017/06/archaeologists-egypt-hieroglyphics-discovery-elkab/)

Peki günümüzde kaç dil konuşulmaktadır? Kimi zaman bu sorunun kafamıza takıldığı olmuştur. Etnoloji dil veri tabanına göre dünyada 7000-8000 arasında konuşulan dil vardır. Bu dillerin 230’a yakını Avrupa da, 2200 e yakını Asya ‘da konuşulmaktadır. Türkiye’de ise toplamda 36 dil konuşulmaktadır. Konuşulan bu dillerin kaçı resmi dil olarak konuşulmaktadır? Bir dilin resmi dil olabilmesi için resmi dil olarak konuşulan dilin konuşulduğu devletin, kendi hükümetlerince ve halkınca yasal olarak kabul etmesi gerekmektedir. Dünyada şu anda konuşulan 141 resmi dil bulunmaktadır.

Dünya da en çok konuşulan diller;

Mandarin Dili (Çince)

Asya bölgesinde insan nüfuzu sebebiyle 1 milyardan fazla insan Mandarin dili konuşmaktadır. Mandarin dili en çok konuşulan olduğu kadar öğrenilmesi en zor dillerden bir tanesidir. En az 1000 karakter olan Mandarin dilinde aynı kelimenin 4 kez farklı tonlamalarda oluşan anlamı da mevcuttur. Çin-Tibet dil ailesinde bulunmaktadır.

İngilizce

Dünya’nın ticaret dili ve uluslararası dil konumunda olması sebebiyle Dünya’nın her yerinde İngilizce konuşan birisine rastlamak mümkündür. İngilizceyi şu anda dünyada 500 milyon-550 milyon arasında insanın konuştuğu tespit edilmiştir. İngilizcenin yaygın olmasının bir sebebi ise Hindistan’ın sömürge devlet olması ve bu sömürü sebebiyle burada Hintçe yerine İngilizce konuşulmasıdır.   İngilizce toplam 26 harften oluşmaktadır. Hint-Avrupa Dil Ailesi Avrupa kolunda bulunmaktadır.

Hintçe

Asya bölgesinin diğer en çok nüfuslu ülkesi olan Hindistan da ise nüfusu sebebiyle 450 milyon-500 milyon arasında insanın Hintçe konuştuğu bilinmektedir. Geçmiş yıllarda İngiliz sömürgesi bir devlet olması sebebiyle Hintçe , İngilizce nin gerisinde kalmaktadır. Hitçe 28 harften oluşmaktadır. Hint – Avrupa Dil Ailesinde Asya kolunda bulunmaktadır.

İspanyolca

Avrupa’nın Güney ve Orta Amerika ya açılan bir dilidir. Güney ve Orta Amerika da bir çok devlette resmi dil olarak İspanyolca konuşulmaktadır. Bu sebepten ötürü 380 milyon- 400 milyon insan İspanyolca konuşmaktadır. İspanyolca 27 harften oluşmaktadır. Hint-Avrupa Dil Ailesi Roman Dilleri kolunda bulunmaktadır.

Fransızca

Estetik ve şiirsel bir dil olan ve aşkın dili olarak bilinen Fransızca da aynı İspanyolca gibi Avrupa dışında Fransa’nın sömürgeci hareketlerde bulunması sebebiyle Kamerun, Kongo gibi Afrika ülkelerinde de konuşulmaktadır. Fransızcayı 130 milyon-150 milyon arasında insan konuşmaktadır. Fransızca 26 harften oluşmaktadır. Hint-Avrupa Dil Ailesi Roman Dilleri kolunda bulunmaktadır.

Türkçe Dünyada en çok konuşulan 11. dil durumundadır. Türkçe’miz i 100 milyon insan konuşmaktadır. Alfabemizde 29 harf bulunmaktadır. Ural Altay Dil Ailesinde Altay Dilleri kolunda yer almaktadır.

Yazımıza Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün dilimizle ilgili olarak söylediği efsane sözü ile bitiriyoruz.

‘’Türk milletinin dili Türkçedir. Türk Dili dünyada en güzel, en zengin ve kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sevip onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk Dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sonsuz felaketler içinde ahlakını, göreneklerini, anılarını, çıkarlarını kısacası; bugün kendisini millet yapan her niteliğinin, dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk Dili, Türk ulusunun yüreğidir, beynidir.’’

Kaynak: https://listelist.com/en-cok-konusulan-diller/

https://www.ethnologue.com/browse

https://www.isa-sari.com/dunyanin-en-eski-dili-hangisidir/

https://www.turkedebiyati.org/dillerin-siniflandirilmasi-dil-aileleri/

  • r0ts
    13 Mart 2019 at 18:22

    Thanks Jason 😉

Yorum Yap

Your email address will not be published.*