En Çok Okunanlar

Dünya’da ki En İlginç Hayvanlar

Dünya üzerinde görmeye hiç alışık olmadığımız, görmüşsek de adını ve türünü bilmediğimiz ilginç hayvanlar vardır. Dünya’nın en ilginç 10 hayvanını sizler için araştırdık. İşte Dünya’da ki en ilginç hayvanlar…

Okapi:

En ilginç hayvanlar dan Okapi… Bu bir zebra… Bu bir at… Hayır, o bir okapi!  Kafasına bakınca boynuzsuz bir zürafayı, ayaklarına bakınca çizgili bir zebrayı, tamamında bir atı gördüğümüz bu canlının adı Okapi. 20. yüzyıla kadar keşfedilmemiş okapinin en yakın akrabası aslında zürafadır. Tıpkı zürafalar gibi büyük siyah gözlere ve uzun morumsu bir dile sahiplerdir. Otçul olan bu canlılar genelde sürü halinde değil, yalnız yaşarlar.

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı:

Denizaltının ruj sürebilen ilk canlısı gibi görünen bu balık, aynı zamanda su altında 4 yüzgeçle yürüyebilen tek balık türü. Yarasa balıkları bu yüzgeçlerini kullanarak okyanus zemininde rahatça ayakta durabiliyor. Boyu 40 cm ye kadar ulaşabilen bu ilginç balık, erişkinliğe ulaştığında sırt yüzeyi dikenli bir uzantıya dönüşür ve bu şekilde avlarını kendilerine çekerler.

Blobfish (Çirkin Balık):

Dış görünüşünden memnuniyetsizlik akan bu balığın aslında doğal ortamından çıktığı için bu ifadeye bürünmüş olduğunu biliyor muydunuz? Şöyle ki, derin deniz balıklarından biri olan damla balığı, (asıl ismi budur) denizin 600 –1200 metre altında yaşar. Rahatsız edilmedikçe de 300 metreden yukarıya çıkmazlar. Basınç sever bu balık, düşük ışığın da olduğu bu karanlık ortamlara alışmıştır. Ayrıca derinlerde yüzmek için diğer çoğu balık türünde bulunan hava dolu boşluğa da sahip değiller. Bu yüzden aşırı basınç altında kalan yumuşak dokuları deforme olmaya çok müsait bir yapıda. E haliyle yüzeye çıkınca dokuları zarar görüyor ve bizim bildiğimiz meşhur Çirkin Balık formuna dönüyor.

Çamur Zıpzıpı:

Bu balık türü hem denizde hem de karada yaşayabiliyor. Ön yüzgeçlerinde, diğer balık türlerinin hiçbirinde bulunmayan bir çift kemik ve eklemleri sayesinde çamur üzerinde yürüyebilen bir balık türüdür. Akciğerli bu balık türü, yaşamının çoğunu karada geçirir. Japonya bölgesinde fazla bulunurlar.  Çamurda yukarıya zıplayarak diğer zıpzıpların dikkatlerini çekerek kendilerine çift ararlar.

Aksolotl semenderi:

Yüzlerindeki sevimli ifade ile dikkat çeken bu semender evde beslenebilen bir canlı türüdür. Diğer semenderlerin aksine suda kalır ve karaya çıkamaz. Aksolotllar, erişkinliğe ancak 1,5-2 yaşlarında ulaşabilirler. Sonrasında genel olarak 15 yıla kadar yaşadıkları gözlenir. Kafaları bacaklarına göre daha fazla gelişmiş olduğu için yüzgeçleri de kafalarının arkasından kuyruklarına doğru uzanmıştır.

 

 

 

 

Proboscis Maymunu:

Proboscis maymunu, Latince adıyla Nazalis Larvatus, Güney- Doğu Asya’da ağaçların üzerinde yaşayan bir primat türüdür. Kocaman burnu olan bu maymunlar, burunlarının uzunluğunu dişileri etkilemek için kullanırlar.  Asya kıtasının en büyük maymunlarından olan bu uzun burunlu canlıların erkeklerinin burunları 10 cm kadar uzunluğa ulaşabilir. Bilim adamları, bu büyük beden organların, maymunun çağrısını güçlendirdiğini, kadınları etkilediğini ve rakip erkekleri korkutucu kıldığını da düşünüyor.

Narval:

İlginç hayvanlar dan Narval’ı ilk gördüğümüzde tek boynuzlu atın denizdeki karşılığı olarak düşündüğümüz bu canlı, Denizgergedanı ya da boynuzlu balina olarak da bilinen narval balinasıdır. En dikkat çekici özelliği, erişkin erkek bireylerde dışarı doğru mızrak gibi uzayan 2-3 metrelik spiral dişin düşünüldüğü gibi dişilerin ilgisini çekme, rakibini korkutma gibi bir işlevi yok. Araştırmalara göre bu mızrak dişler aslında bir duyu organı. Dişin yüzeyindeki 10 milyondan fazla sinir hücresi bir tünelle merkezi sinir sistemine bağlı. Bu sayede narvallar sudaki sıcaklık ve basınç değişimlerini algılayabiliyor. Dişlerin bir diğer özelliği de kırılmadan yarım metre kadar esneyebilmeleri.

Panda Karınca:

Siyah ve beyaz yapısıyla adeta küçük bir pandayı anımsatan bu karınca türünün birbirinden ilginç özellikleri var. İnek öldüren karınca olarak da bilinen panda karıncalar aslında dışarıdan göründüğü kadar sevimli değil. Bir insanı veya hayvanı öldürebilecek derecede zehirli. Bir böceğin zehirli ve tehlikeli olup olmadığını bu renkler sayesinde anlayabilirsiniz. Panda karıncanın da siyah beyaz renkleri ve keskin desenleri tesadüf değil, bazı böcek türlerinin uyarıcı aracıdır.  Her karınca türünde olduğu gibi kraliçe ve işçi karınca olmayan bu türde cinsiyet de yoktur. Karıncaların cinsiyeti yumurtaların döllenip döllenmemesine bağlıdır.

Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu:

Bu komik ama sevimli kuşlar Pasifik Okyanusu’nun doğusunda Kaliforniya’dan Galapagos Adaları ve Peru’ya kadar olan bölgede kıyılarda ve adalarda yaşar. Ortalama 81 cm. boyunda ve 1,5 kg. ağırlığındadır. Dişi kuşlar erkeklerden biraz daha büyüktür. Mavi renkteki ayaklarını dişileri etkilemek için kullanırlar. Erkek kuşun ayakları ne kadar mavi ise dişinin dikkatini o kadar çok çeker. Bu sevimli kuşlar tek eşlidir. Eşlerini koloninin içinde seslerinden ayırt ederler. Yumurtalarını ayaklarındaki perde ile kuluçkada tutan bu kuşların yumurtaları da açık mavimsi renktedir.

Büyük Dişli Derin Deniz Kalamarı:

Kocaman dişleri olan bu derin deniz kalamarı – Atlantik Okyanusu’nda bir Alman araştırma gemisi tarafından keşfedildi. Bu ilginç türün insan dişi gibi dişleri var. Her ne kadar korkutucu görünüyor olsa da okyanus yüzeyinin 6000 feet altında yaşadığı için karşılaşma ihtimaliniz çok düşük. Avını hem bu vantuzların emici kuvveti hem de bu vantuzların etrafına dizili küçük dişler sayesinde yakalayarak ağzına doğru çeker.

Nesli tükenmiş hayvanlar ile ilgili yazımızı okumak için linke tıklayın.

https://www.okurumyazarim.com/nesli-tukenen-hayvanlar/

 

 

 

Yararlanılan Kaynaklar:

https://onedio.com/haber/dunyanin-en-ilginc-ve-en-bilinmeyen-20-hayvani-296058

https://evrimagaci.org/aksolot-semenderi-546

https://www.nationalgeographic.com/animals/mammals/p/proboscis-monkey/