En Çok Okunanlar

Dünya’nın En Derin Yeri – Mariana Çukuru

Dünya’nın en derin noktası, harita üzerinde Japonya ile Endonezya’nın tam ortasında, Mariana adalarının en büyüğü olan Guan adasının güneybatısında bulunan Mariana Çukuru dur.  

Bilim adamlarınca yapılan hassas ölçümlerde derinliğin 10.994 metre olduğu hesaplanmıştır. Çukurun genişliği ise 69 metredir. Bir insan boyunu düşündüğümüzde bu uzunluğun ne kadar fazla olduğunu kavramaktayız.

Örnek olarak verecek olursak, Everest Dağı’nın uzunluğu 8848 metre uzunluğundadır. Mariana çukuru içerisine Everest Dağı’ nı bırakma imkanımız olsa, Everest’in zirvesinden bu çukurun yüzeyinde kadar daha 2146 metre boşluk oluşacaktır. Bu çukurun basıncı ise 1086 bardır. Yani bir insanın dik durduğunda yere uygulamış olduğu basıncın 10 bin katıdır.

Mariana Çukuru’nun  Bulunması ve Çukura Yapılan Dalışlar  

Mariana Çukuru, ilk olarak 1872 yılında HMS Challenger isimli bir İngiliz su altı gemisi tarafından keşfedilmiştir. O dönemin teknolojisinde ise bu kadar mesafede olan bir derinliğine inme imkanı yoktur. 

Mariana çukurunun dibine inmek için tam tamına 88 yıl beklenilecektir.  23 Ocak 1960 yılında Amerikan Deniz Subayı Teğmen Don Walsh ve James Piccard, gelişen teknolojininde yardımıyla geliştirilen dalış tüpü ile 4 saatlik bir süre içerisinde çukurun dibine dalmışlardır. Bu dalışta dalı tüpünün su püskürtmesinden ötürü suda oluşan tozlanma sebebiyle deniz dibinden görüntü alınamamış, 

Mariana Çukuru’na rekor sürede iniş yapan isimse, hepimize Titanic, Terminatör ve Avatar filmlerinden tanıdık gelen yapımcı James Cameron olmuştur. 25 Mart 2012 yılında gerçekleştirilen bu dalış toplam 2,5 saat sürmüştür. 

Çukurun dibine inildiğinde ise bulunan materyaller herkesi şaşırtmıştır. Bir naylon poşet ve şeker ambalajları bulunan materyallerdir.  

Mariana çukuru hakkında daha ayrıntılı bilgi için Barış Özcan’nın bu linkteki youtube videosunu izleyebilirsiniz.

Dünya’da ki ilginç hayvanları okumak için tıklayınız.

Yararlanılan Kaynaklar:

https://evrimagaci.org/okyanusun-ve-dunyanin-en-derin-noktasi-mariana-cukuru-1003

https://youtu.be/qL4OydeNzFE