En Çok Okunanlar

Dünya’nın En Küçük Ülkeleri

Yüz ölçümü bakımından Dünya’nın en küçük ülkeleri ni sizler için araştırdık. İşte Dünya’nın en küçük ülkeleri…

1-Vatikan

Dünya’nın en küçük ülkeleri sıralamasında zirvede Vatikan vardır. Vatikan’ın yüz ölçümü 0,44km²(44 ha)’dir. Resmi dili İtalyancadır. Vatikan içerisinde sadece 850 kişi yaşamaktadır. St. Peter’s Kilisesi etrafından bulunan Vatikan, Roma Katoliklerinin Ruhani Merkezidir. İtalya’nın Roma şehri ortasındadır. Vatikan’ın kendisine ait ordusu, milli marşı ve bayrağı vardır. Vatikan’ı ordu olarak İsviçreli Muhafızlar korumaktadır. 1929 yılından bu zamana kadar Vatikan’dan küçük bir ülke yoktur. 26 Ekim 1926 yılında İtalyan diktatör Mussolini ve Kardinal Gaspari arasında imzalanan ‘’Concordat’’ ile son hukuki şeklini alarak 1929 yılında Laterano Antlaşması ile özel bir statü ile İtalya’dan ayrı bağımsız bir ülke olmuştur.

2- Monako Prensliği

Monako Prensliği’nin yüz ölçümü 2,02 km²(202 ha)’dir. Fransa’nın Nice şehri yakınlarında kurulan krallık rejimi bulunan bir ülkedir. Resmi dili Fransızcadır. Monako içerisinde 38.000 kişi yaşamaktadır. Başkenti Monaco şehridir. 1861 yılı içerisinde Monegasque Antlaşması ile Fransa’ya karşı bağımsızlığını ilan etmiştir. 1911 yılında Monaco’nun ilk anayasası kabul edilmiştir. 1918 yılı I. Dünya Savaşı sonlarında bağımsızlığını ilan ederek Monaco Devleti resmi olarak ülke olmuştur.

3-Nauru Cumhuriyeti

Nauru’nun yüz ölçümü 22 km²’dir.Okyanusya kıtası içerisinde bulunmaktadır. Ülke içerisinde 13bin insan yaşamaktadır. Resmi dili İngilizcedir. Nauru’nun başkenti Yaren şehridir. Nauru, 1888 yılında Marshall Adaları ile birlikte Almanya yönetimi içerisine girmiştir. 1968 yılına geldiğimizde ise Nauru bağımsızlığını ilan etmektedir. 1999 yılı içerisinde de BM’ye üye ülkelerden birisi olmuştur.

4-Tuvalu

Tuvalu’nun yüz ölçümü 26km²’dir. Başkenti Fongafale şehridir. Yaklaşık 10 bin insan bu ülkede yaşamaktadır. Resmi dili İngilizce olan Tuvalu, 1978 yılında İngiltere’ye karşı bağımsızlığını ilan etmiştir. Polonezya Adaları içerisinde bulunan 9 adet zincir şeklinde Mercan adalarından oluşmaktadır. Bağımsızlık sonrasında Toarupi Lauti, ilk başbakan olmuştur. Tuvalu, 1986 yılında İngiliz Milletler Topluluğuna üye edilmiştir.

5-San Marino

San Marino’nun yüz ölçümü 61 km²’dir. İtalya’nın kuzeyinde bulunan Titano Dağları’nın çevrelediği bir ülkedir. Resmi dili İtalyancadır. Başkenti ülkeye ismini veren San Marino şehridir. Bir rivayete göre San Marino 4. Yy’de kurulmuş olup, Avrupa’da kurulan en eski devlettir. 301 yılında bir taş ustası olan Marinus, Roma İmparatorunun Hristiyanlara uyguladığı baskılar sonucu Titano Dağlarının bulunduğu bu bölgede bu devleti kurmuştur.1631 yılı içerisinde ilk olarak Papalık , San Marino’nun devlet olduğunu ve bağımsızlığını resmen kabul etmiştir. 1992 yılında BM ‘e üyeliği kabul edilmiştir.

6- Liechtenstein (Lihtenştayn)

Avrupa kıtasında bulunan Lihtenştayn’ın yüz ölçümü 160km²’dir. Nüfusu 34bindir. İsviçre ve Avusturya arasında bulunan Rhine Nehri kıyısında bu ülke kurulmuştur. Vaduz şehri başkenttir. Resmi olarak Almanca dili konuşulmaktadır. 1719 yılında Roma imparatorluğuna karşı prenslik olarak bağımsızlığını ilan etmiştir. 1806 yılında Napolyon yönteminde ki Fransa ülkeyi işgal etmiştir. 1815 yılında Liytenştayn, Alman Konfederasyonu’na üye olmuştur. 1866 yılı içerisinde ise Lihtenştayn halkı ülkelerinin tamamen bağımsızlığını ilan etmiştir. 1990 yılında ise BM’e üyeliği kabul edilmiştir.

7- Marshall Adaları

Okyanusya kıtası içerisinde bulunan Marshall Adaları’nın yüz ölçümü 181 km²’dir. Başkenti Majuro şehridir. Nüfusu 52.500’dir. Resmi olarak İngilizce dili kullanılmakta olsa da halk Marshall dilini konuşmaktadır. Marshall Adaları içerisinde ilk olarak M.Ö. 2000 yılında yerleşim birimi kurulmuştur. İspanyol kaşif Miguel de Saavedra, Marshall Adalarını keşfeden ilk Avrupalı olmuştur. Bu keşfin hemen sonrasında ise İspanya buraya kendi kolonisini kurmuştur. 1885 yılında İspanya bu adayı 4.500.000 Amerikan Doları’na Almanya’ya satmıştır.

I.Dünya Savaşı başlarında Japonya bu adayı işgal etmiştir ve burayı askeri üs olarak kullanmıştır. 1944 yılında II.Dünya Savaşı’n da Almanya, bu adayı Japonya’nın elinden geri almıştır. 1979 yılında Marshall Adaları bağımsızlığını ilan etmiş ve ilk cumhurbaşkanı Amata Kabua olmuştur. 1991 yılında ise BM’e üye olmuştur.

8- Saint Kitts & Nevis

Yüzölçümü 261km² olan bu ülke halkı resmi olarak İngilizce dilini konuşmaktadır. Kuzeyi Amerika kıtası içerisinde bulunur. Başkenti Basseforre ‘dir. 1493 yılında Kristof Kolomb, adaya ayak basan ilk kişi olmakla kalmamış adaya da ismini vermiştir. 1623 yılında İngiltere adayı ele geçirmişi ve burada kolonisini kurmuştur. 1871 yılında St. Kitts, Nevis ve Anguilla adaları federe bir yapı oluşturmuşlardır. Bu üç ada daha sonrasında İngiltere’ye bağlılıklarını resmi bir bildiri yayınlayarak belirtmiştir. 1967 yılında St. Kitts&Nevis ülkesi özerkliğini kazanarak Robert Bradshaw, başbakan olmuştur. 1983 yılına gelindiğinde St. Kitts& Nevis ülkesi tamamen bağımsızlığını ilan etmiştir. Kennedy Simmonds bağımsızlık sonrası başbakan olmuştur.

9- Seyşeller Cumhuriyeti

Afrika kıtası içerisinde bulunan Seyşeller’in yüz ölçümü 455 km²’dir. Nüfusu 90bin’dir. Seyşeller’in başkenti, ismini ülkenin bağımsızlığının büyük bir zafer olarak simgelenmesinden alan Victoria şehridir. Resmi dili Fransızca ve İngilizcedir. 1502 yılı içerisinde burayı ilk olarak Portekizli kaşif Vasco da Gama, keşfetmiştir. 1903 yılında İngilizler, Seyşeller’i işgal ederek burada koloni kurmuştur. 1976 yılına kadar devam eden işgal sonrasında Seyşeller İngiltere’den bağımsızlığını ilan etmiştir. James Mancham, ilk devlet başkanı olmuştur.

10-Maldivler Cumhuriyeti

Asya kıtası içerisinde bulunan Maldivlerin yüz ölçümü 300km²’dir. Maldiv Cumhuriyeti’nin nüfusu 345.000’dir.Başkenti Male şehridir. Resmi olarak Dhivehi dili konuşulmaktadır. M.Ö. 500 lü yıllarda Hintli kabileler, Maldivler’ e göç ederek burada yerleşim kurmuşlardır. 1932 yılında ülkenin ilk anayasası kabul edilmiştir. 1965 yılında Maldivler, İngiltere’den bağımsızlığını ilan etmiştir. İbrahim Nasir bu ülkenin ilk cumhurbaşkanı olmuştur. 1982 yılında Maldivler, İngiliz Topluluğu’na üye olmuştur.

 

Yararlanılan Kaynaklar;

https://www.tarihiolaylar.com/