En Çok Okunanlar

Fotoğrafçılığın Tarihi – İlk Fotoğraf

Fotoğraf çekmek insanlar için bir hobi seçeneği yada mükemmel bir iş kaynağı olmuştur. Peki fotoğrafçılık nasıl başladı?, İlk fotoğraf ve ya ilk fotoğraf makinesi nasıl oluşturuldu hiç merak ettiniz mi? Sizler için fotoğrafçılığın tarihi ni ve ilk fotoğrafı araştırdık.. Keyifli okumalar…

Fotoğrafçılığın Tarihi – İlk Fotoğraf

Fotoğraf ve fotoğrafçılığın bu senesinde başladı demek çok zordur çünkü kesin bir başlangıç tarihi bilinmemektedir. İlk fotoğraf karanlık bir kutu içerisinde ışık tutularak elde edilen karanlık bir gölge yansıması olmuştur.

Fotoğrafçılığın başlangıcını 10.Yüzyıl’da İbn-i Heysem isimli İslam Alimi yapmıştır.1021 yılında yazdığı “Optik” isimli kitabında fotoğraf makinesine benzeyen bir cihazın tasarım çizimini yapmıştır. Çiziminin yanında ise fotoğrafın oluşumunu sağlayan gümüş nitratın, Güneş ışığı etkisiyle karardığını bulmuştur.

15.Yüzyıl’a geldiğimizde ise Leonardo Da Vinci karanlık bir oda içerisinde ki bir delikten oda dışında ki görüntüyü ters şekilde yansıtmayı başarmıştır.

18.Yüzyıl içerisinde kara bir kutunun bir ucuna mercek, diğer ucuna ise buzlu cam bırakılarak oluşan görüntünün kutu dışında da görüntülenebilir hale getirilmiştir.

1826 yılında Nicephere Niepce, 8 saatlik bir uğraş sonucunda ilk kalıcı fotoğrafın görüntüsünü elde etmiştir. 1840 yılında Dauperre , ışığı 16 kereden fazla geçiren mercek kullanarak ışığın pozlama süresini değiştirmeyi başarmıştır.

1851 yılında Frederick Scoff Archer, bir kağıdı gümüş nitrat çözeltisine batırmış ve Dünya üzerinde ki ilk negatifleri oluşturmuştur. Devamında geliştirdiği bir çalışma ile vernikle saydamlaştırdığı kağıt üzerindeki görüntüyü kalay ile bir levha üzerine yansıtmıştır.

1850 li yıllarda fotoğraflama ile uğraşan Henry Fox Talbot, bir çok kimyasal maddeye batırdığı kağıtlar üzerinde karmaşık bir görüntü elde etmiş ancak elde edilen bu görüntü hem net olmaması hem de oluşan görüntünün kısa bir süre sonrasında kararmasından ötürü Talbot’un yöntemi çok kullanışlı bir yöntem olmamıştır. Talbot’un ismini duyuran en önemli olay ise oluşturduğu bu görüntünün adına ‘’photo’’ ismini vermesi olmuştur.

Kısa bir zaman sonrasında Archer’in bulduğu negatiflerin pozitif pozlara çevrilmesiyle modern fotoğrafçılık başlamıştır.

Çekilen İlk Fotoğraflar

1888 yılında George Eastman adında ki mucit, ilk taşınabilir fotoğraf makinesini icat etmiştir. İcat ettiği bu makinenin adına ‘’kodak’’ koymuştur.

İlk insan fotoğrafını Fransız ressam Louis Mande çekmiştir. Manzara fotoğrafı çektiği sırada sokakta tesadüfen bulunan bir kişiyi görüntülemiştir.

İlk renkli fotoğrafı, İskoçyalı Fizik Profesörü James Clerk Maxwell tarafından çekilen siyah beyaz bir fotoğrafı, 3 ayrı filtreden geçirerek renklendirme yöntemiyle elde edilmiştir.

Dünya’nın fotoğrafı ise 1968 yılında Apollo 8 uzay aracı tarafından çekilmiştir. 

 

 

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.wikizero.com/tr/Foto%C4%9Fraf_makinesi

https://geldeinan.com/bilim/fotograf-makinesi-icadi-ilk-kim-buldu-ilk-fotograf-cekimi-ve-fotograf-tarihi/

https://www.hangibilgi.com/fotograf-makinesini-kim-buldu.html