En Çok Okunanlar

Galileo Kimdir? Galileo’nun Hayatı

Galileo denilince herkesin aklına kuşkusuz, astronomi, fizik, matematik alanları gelmektedir. Tabii birde Dünya’nın Güneş’in etrafında döndüğünü dile getirdiği için kilise tarafından cezalandırılması gelir. Galileo birçok alanda ün yapmış birisi olarak, tarih sahnesine adını Modern Fiziğin Babası ya da Bilimin Babası olarak yazdırmıştır.  

Galileo’nun Hayatı

Rönesans döneminin tanınmış bestecilerinden Vincenzo Galileo’nun oğlu Galilei Galileo, 15 Şubat 1564 yılında, İtalya’nın Pisa şehrinde dünyaya gelmiştir. Öğrenimine Floransa’da devam eden Galileo, tıp okumaya karar verir ancak ne yazık ki maddi imkansızlıklar nedeniyle okula devam edemez. Bu sırada matematiğe olan ilgisini keşfederek matematik alanında ilerlemeye karar verir. Galileo 1589 yılında Pisa Üniversitesinde profesörlüğe kadar yükselir ve burada dersler vermeye devam eder. Çıkardığı yayımları o kadar ilgi görür ki, Floransa’ da saray matematikçisi olur. 1611’de ise Roma’da ki Bilim Akademi’sine üye olarak seçilmiştir.

Galileo’nun Çalışmaları

1610 yılında Hollanda da icat edilen teleskobun daha üst modelini icat etmeyi başarmıştır. Gözlemsel astronomi alanında Venüs’ün evrelerinin teleskopik kanıtını yapmış,  ayın yüzeyini, güneş lekelerini ve Jüpiter’e ait dört uyduyu gözlemlemiştir. Dünyanın güneşin etrafında döndüğünü söyleyince kilise tarafından büyük bir hücuma uğramıştır. Kilise dine aykırı olduğu gerekçesiyle bu düşüncesinden dolayı Galileo’yu yargılamak ister. Galileo bunun üzerine Roma’ya giderek iddiasını savunur ama 1616’da kitaplarının incelenmesi için bir komisyon oluşturulmuştur. Papa V. Paul tarafından kurulan komisyon, Galileo’nun kitaplarını yasaklamasa da Dünya’nın döndüğü iddiasından da vazgeçmesine yönelik ciddi bir baskı uygulamıştır.

Bir süre astronomi hakkında sessiz kalan modern fiziğin babası 1632 yılında “İki Kâinat Sistemi Üzerine Konuşmalar”  isimli kitabını yayımlayınca engizisyon mahkemesi tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bu cezası daha sonra ev hapsine çevrildi. Burada tutulduğu sürede kör olan Galileo, 8 Ocak 1642 yılında hayatını kaybetti.

Galileo’nun icatları ve ortaya koyduğu eserler:

  • 1597 yılında pusulayı piyasaya çıkardı.
  • 1600’lerin başında ilkel bir termometre yaptı,
  • İnsan kalp atışlarını ölçen bir sarkaç geliştirdi
  • 1604’te ise serbest düşüşün matematik kanunlarını buldu.
  • Samanyolu ve yıldız kümeleri hakkındaki ilk bulgularını 1610 yılında yayımladı.
  • Ay’ın yüzeyinin, sanılanın aksine düzgün olmadığını ve girintili çıkıntılı olduğunu keşfetti.
  • 1610’yılında ‘Yıldızların Habercisi’ adlı kitabı yayımlandı.

Yararlanılan Kaynaklar;

https://oggito.com/icerikler/galileo-galilei-kimdir-bilim-ve-teknoloji-alaninda-neler-yapmistir-belgesel/27964