En Çok Okunanlar

Kara Delikler – İlk Kara Delik Fotoğrafı

Kara Delikler

Kara delik, çekim alanı kütlesi çok büyük olan ve maddesel oluşuma ve ya ışınımın kendisinden kaçarak oluşmasına imkan vermeyecek kadar güçlü olan kozmik bir cisimdir. Aynı zamanda belirli nicelikteki maddelerin toplanması sonucu da oluşabilmektedir.

Kara delikleri göremeyeceğimiz kadar siyah ve Dünya’nın konumuna çok uzar bir yerdedir. NASA,  Dünya’ya en yakın kara deliğe V4641 Sagitarii kod adını vermiştir. V4641 Sagitarii’nin Dünya’ya yaklaşık 20.000 ışık yılı uzakta olduğu tespit edilmiştir.

İlk kara delik, 1960 yılının başında bulunmuş ancak o zamanın teknolojisi ile karadelik olduğu anlaşılmamış. Yıllar içerisinde astronomi alanında teknolojinin gelişmesiyle 1970 yılının ortalarında , Cygnus X-1 adı verilen kara delik olduğu tespit edilmiştir.  

NASA , 3 boyda kara delik oluşumu olduğunu geçtiğimiz yıllarda açıklamıştı. Boylarının ise en küçük kara deliğin bir dağ boyunda olduğu, orta boydaki kara deliklerin Güneş’in en az 20 akıt büyüklüğünde olduğunu, en büyük boyda ki kara deliklerin ise galaksinin merkezinde oluşan ismine ‘’süper yoğun kara delikler’’ verilen kara deliklerdir.

Samanyolu galaksimizin merkezinde olduğu düşünülen bu kara deliğin ismine ise Sagittarius A ismi verilmiştir. Bu kara delik, yaklaşık 4 milyon Güneş’in toplam kütlesine eşit kütleye sahip durumdadır ve bu kara deliğin çapı ise 16 km dir.

Fotoğrafı Çekilen İlk Kara Delik

ABD Ulusal Bilim Vakfı, yaklaşık 10 gün öncesinde bir kara deliği gözlemleyen Event Horizon Teleskobu’nun çığır açıcı bir bilgi elde ettiğini ve bunun 10.04.2019 günü açıklanacağını duyurmuştu. Herkesin merak ettiği bu çığır açıcı bilginin ne hakkında olduğuydu. Bugün TSİ ile saat:16.00 sıralarında açıklanacak bu bilginin bir kara deliğin ilk defa görüntülenerek fotoğrafının çekildiği bilgisi oldu. Astrofizikçiler ilk defa bir kara delik fotoğrafını yayınladı. Bu projede görevli olan usta bilim insanı Dimitros Psaltis, yapılan bu araştırmanın Albert Einstein’in bulduğu ve kuantum ve astronomi dünyasına kazandırdığı izafiyet teorisine büyük bir katkı yapacağını belirtmiştir.

İşte bilim dünyasının ‘’canavar’’ olarak tanımladığı, Dünya’dan 500 trilyon kilometre(54 milyon ışık yılı) uzakta olan ve Güneş Sistemi’nin tamamından daha büyük olan M87 ismi verilen galakside yer aldığı belirtilen kara delik…

(Dünya üzerinde bulunan 8 teleskobun bir ağ yardımıyla birbirlerine bağlanarak görüntülenmiştir.)