En Çok Okunanlar

Nadir Görülen Hastalıklar

Nadir görülen hastalıklar hangi hastalıklardır? okurumyazarim.com ailesi olarak sizler için araştırdık.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hastalık ;

‘’Fiziksel, akılsal ve sosyal tam bir iyilik hâlinin yokluğuna “hastalık” denilmektedir. Hastalık, sadece dokuların ve organların fizyolojik fonksiyonlarını yerine getirememesi olarak görülmemelidir. Hastalık yalnızca fizyolojik değil aynı zamanda sosyal ve kültürel bir olgudur.’’

Hastalık denildiğinde ise aklımıza ilk olarak birkaç gün süren, çok ağır bir şekilde geçirmediğimiz grip, öksürük ve ya soğuk algınlığı hastalıkları gelir. Peki ilginç ve nadir görülen hastalıkları merak ettiniz mi? Bu hastalıklar insanı gerçekten yaşamaktan soğutur ve bu hastalığa yakalanan insanlar çok acıdır ki bir an önce ölmek ister. Bu yazımızda sizler için nadir görülen hastalıkları konu edindik. İşte Dünya üzerinde nadir görülen hastalıklar…

1- Ağaç Hastalığı

Ağaç hastalığı Dünya’nın en nadir görülen hastalık larının başında gelmektedir. Hastalığın gerçek ismi Human Papilloma Hastalığıdır. Hastalığa ismini veren Human Papilloma Virüsü insanların derisi üzerinden yayılan bir virüstür. Bu virüs insan derisi üzerinde siğilimsi bir yapı oluşturmaktadır. Oluşan bu siğilimsi yapı zaman içerisinde ağaç kökü halini almaktadır. Hastalığın ileri boyutlarında ise hastalığa yakalanan kişinin elleri ve ayakları ağaç kökü görünümünü almaktadır. Eller ve ayaklar bir zaman sonra hiç kullanılamaz hale gelmektedir. Bu hastalık şu ana kadar resmi olarak bilinen 3 kişi de görülmüştür. Hastalığı Dünya çapında duyuran ise Endonezyalı olan Dede Kosvara ‘dır. Hastalık ölümcül değildir ancak insan yaşamını bir hayli zorlaştırmaktadır.

2-Fil Hastalığı (Elefantiyazis)

Bu hastalık halk arasında fil hastalığı olarak bilinmektedir. Dünya’da yoğun olarak tropikal bölgelerde görülmektedir. Hastalığa yol açan Wuchereria bancrofti ve Brugia isimli virüslerdir. Bu virüsleri insan vücuduna taşıyan ise ipliksi solucan larvaları ile sivrisineklerdir. Tropikal bölgelerde yaşayan insanların en büyük düşmanı bu virüsü yaymaları sebebiyle sivrisineklerdir. Bu iki virüs insan vücudunda lenf damarlarını tıkamaktadır. Lenf damarları tıkanması sonucu ise vücudun bazı bölgelerinde ödemsel şişkinler oluşmaktadır. Bu şişkinlikler daha çok el ve ayaklarda görülmektedir. Hastalığın ileri boyutlarında ise bacakların tamamı şişer ve hatta üreme organlarında da şişme başlamaktadır. Hastalığın ilk zamanlarında oluşan şişikler de ağrı oluşmasa da hastalık boyut kazandıkça hastalarda ağrı da oluşmaktadır. Hastalığın son boyutunda ise şişmiş deriler kalınlaşması sonucu fil derilerini andırır. Dünya üzerinde bu hastalığı en çok Tanzanya, Uganda, Kenya, Sudan ve Etiyopya’da görmekteyiz.

3- Baloncuk Hastalığı (Anevrizma)

Anevrizma hastalığı halk arasında baloncuk hastalığı olarak bilinmektedir. Bir tür deri hastalığıdır. Ağaç hastalığı gibi Dünya’da birkaç kişi de görülmektedir. İnsan derisi üzerinde bulunan tümörler deriyi şişirerek baloncuk halini almasına sebep olmaktadır. Hastalığın şu ana kadar bir tedavisi olup olmadığı bilinmemektedir. Tümörlerin oluşturduğu şişlikler cerrahi müdahale ile alınmaktadır ancak bu hastalık için kalıcı bir tedavi yöntemi değildir. Çünkü hastalık kendisini tekrarlamaktadır. Hastalığın kalıcı bir tedavisi yoktur. Beyin içerisinde oluşabilecek bir anevrizma, ölümcül olabilir. Beyin içerisinde oluşan anevrizmanın en büyük belirtileri ise göz kapağında düşme, baş bölgesinde sık sık oluşan uyuşmalar, çift görme ve ileri boyutlarda ise oluşan şaşılıktır.

4- Erken Yaşlanma Hastalığı (Progeria)

Nadir görülen hastalıklar dan bir diğeri ise Progeria’dır. Dünya üzerinde 8 milyon da 1 ihtimalle görülen hastalıktır. Genetik bozulmadan oluşan bir hastalıktır. DNA yapısı içerisinde bulunan kromozomu nükleolitik parçalanmadan koruyan Telomer zinciri kısalması sonucu bu hastalık meydana gelir. Kalıcı bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalığın ilk belirtisi saçlarda oluşan aşırı dökülme ve kalıcı kelliktir. Hastalığın devamında ise bu hastalığa yakalanan çocuğun yüzünde kırışma başlamaktadır. Hastalığın ileri boyutlarında ise progeria hastası çocuğun yüzü 70-80 yaşlarındaki bir kimseyi andırır. Hastalığa yakalanan çocukların ömrü çok uzun olmamakla birlikte ortalama 12-13 yıl arasındadır.

5- Kurt Adam Sendromu (Hipertrikoz)

Nadir görülen hastalıklar yazımıza Hipertrikoz ile devam ediyoruz. Dünya üzerinde ambras sendromu olarak bilinmektedir. Vücut içerisinde bulunan androjen hormonunun vücutta fazla salınım sonucu bu hastalık oluşmaktadır. Bu hastalığa yakalanan kişilerin vücudundaki kıllar olağan şeklinde dışında uzun ve aşırı yoğundur. Deyim yerindeyse kıllar vücut içerisinde nerede boşluk bulursa orada çıkmaktadır. Vücudun her tarafını kaplayan kıllardan ötürü hastalığa yakalanan kişinin yüzü kurtlara benzemektedir. Bu benzemeden ötürü hastalığa kurt adam sendromu ismi verilmiştir. Hastalık ölümcül değildir ancak psikolojik olarak insanı tüketmektedir. Dünya üzerinde bu hastalığa toplam 50 kişi de görülmüştür. Hastalığa en son Hindistan içerisinde yaşayan bir aile de rastlanılmıştır.

6- Büyüme Hastalığı (Akromegali)

Halk arasında devlik hastalığı olarak bilinmektedir. Hipofiz bezinin beyin içerisinde fazlaca büyüme hormonu salgılaması sonrası bu hastalık oluşmaktadır. Hastalığın ilk belirtisi sesimizde oluşan anormal kalınlıktır. Dünya’da 200 bin insan içerisinde 1 kişi Akromegali hastasıdır. Hastalığın ileri boyutlarında saç tellerinde ve dudaklarda oluşan aşırı kalınlaşma, kafatası arkasında büyümedir. Cerrahi müdahale ve hormon değişimi sağlatan ilaçlar ile bu hastalığın tedavisi mümkündür. Eğer hastada kalp büyümesi oluşursa bu hastalık ölümcül hale gelmektedir.

7- Deniz Kızı Hastalığı (Sirenomelia Sendromu)

Deniz kızı hastalığı Dünya’da nadir görülen hastalıklar sıralamasında ilk sırada seçilmiştir. Çocuklarda görülmektedir. Çocukların bacakları doğum anında yapışık oluşmaktadır. Bu yapışıklık sebebiyle doğan bebeğin görüntüsü deniz kızını andırmaktadır. Görüntünün deniz kızını andırması sebebiyle hastalığın adına deniz kızı hastalığı ismi verilmiştir. Deniz kızı görünümünde doğan bebekler kısa süre içerisinde ölmektedir ve yaşamı ihtimali çok düşüktür. Şimdiye kadar deniz kızı görünümünde  doğan 3 çocuk doğum sonrası cerrahi müdahaleyle yaşamıştır. Hastalığa neyin sebep olduğu şu ana kadar bulunamamıştır.

8- Çok Dişlilik Hastalığı (Hyperdontia)

Bu hastalığın sebebi kalıtsaldır. Ağızda çok fazla diş oluştuğu görülmektedir. Hyperdontia hastası olan Hindistanlı bir kişinin ağzından cerrahi müdahale ile tam olarak 232 adet diş çıkarılmıştır. Hastalık ölümcül bir boyutta değildir ancak ömür boyu diş kontrolü gerekmektedir. Hastalığı herhangi bir yaşı ya da cinsiyeti yoktur.

9- Taş Adam Hastalığı (FOP)

Hastalığı tıp dalındaki ismi Fibrodysplasia Ossificans Progressiva (FOP)’dır. Bu hastalıkta Dünya’da görülen en nadir hastalıklardandır. Hastalığın sebebi ise genetiktir. Genlerde oluşan mutasyon sonucu, bağ dokusu ve kaslar kemikleşmeye başlamaktadır.  İnsan geninde kemikleşme oluşturan gen, anne karnına düştüğümüz ilk andan itibaren aktif halde olur. Bu gen sebebiyle kemiklerimizn oluşumu sağlanır. Doğum sonrasında ise bu gen aktifliğini kaybederek insan yapısında kemik oluşumu durmaktadır. FOP hastası olan bireylerde ise kemik oluşumunu sağlayan gen aktif olmaya devam etmektedir. FOP hastası kimselerde ilk olarak sırt bölgesinde bir kemiksi yapı oluşmaktadır. Hastalığın ileri boyutlarında ise yumuşak dokuların bir çoğu kemikleşmektedir. Hastanın vücudunda kemikleşen dokular zaman içerisinde organları yırtarak zarar vermesi sonucu hasta ölmektedir. Hastalığın tedavisi yoktur. Dünya üzerinde bu hastalık her 2 milyonda 1 kişide görülmektedir.

10- ALS Hastalığı( Amyotrofik Lateral Skleroz)

ALS hastalığı denilince akla ilk olarak Stephan Hawking ve Fenerbahçe’de futbolcu olan Sedat BALKANLI gelmektedir. Bu hastalık sinir sistemi hastalığıdır. ALS hastası olan bir şahıs, hasta olduğunu kaslarının erimesi sonrası kuvvetten düşmektedir. Hasta yürüyemez, koşamaz ve başlıca ihtiyaçlarını gideremez. Hasta daha sonraki dönemlerinde ise maalesef yatağa bağımlı hale gelmektedir. Hastalığın ölümden önceki son boyutunda, hasta yutkunma ve soluk alma yetisini kaybederek ölür. Dünya üzerinde her 100 bin de 1 kişi ALS hastasıdır.