En Çok Okunanlar

Nesli Tükenen Hayvanlar

Nesli tükenen hayvanlar olarak araştırmaya başladığımızda hayvan türlerinin neslinin tükenmesine  en büyük sebep olarak buluruz kendimizi.  Giderek doğada vahşileşen, sonunda insanın bile yaşayamayacağı bir doğa yapma peşindeyiz maalesef. Kimi zaman zevk için kimin zamansa yiyecek ihtiyacını gidermek için doğayı ve hayvanları avlanma adı altında katletmiştir insanoğlu.   Önemsemediğimiz bir sinek, yada bir karıncanın bile ekolojik denge terazisini bozacak kadar ağırlığı ve önemi vardır. Umarım zamansız ve dengesiz avlanma son bulur ve doğada tükenmekte olan canlıların neslini daha fazla tüketmeyiz… Yazımıza dönecek olursak Dünya’nın ilk zamanlarından bu zamana kadar bir çok hayvan popülasyonunun nesli tükenmiştir. Tabi ki herkesin aklına gelen ilk tür ise dinozorlardır.

dinozor

Dinozorlar 

Bilim dünyası dinozorların başlangıç tarihini bu zamandan 200-250 milyon yıl kadar önce olduğunu kabul etmektedir. Dinozorlar Dünya’da 150 milyon yıl yaşamışlardır. Halen daha paleontologlar dinozor fosilleri üzerindeki çalışmalarına devam etmektedirler. Dinozorların 30 metreye kadar uzanan boyları mevcuttur. Dinozorların ana vatanı Kuzey Kutup bölgesidir. Dinozorlar hava da, su da ve kara da yaşamışlardır.  Her ortamda yaşadıkları için hem etçil hem de otçuldurlar. Yucatan Yarımadasına düşen meteorun dinozorların sonunu getirdiği söylenmektedir. Şu anda dinozorlar yaşamış olsaydı acaba insanlığın durumu ne olurdu sorusu ise hepimizin aklına gelmektedir.

mamut

Mamutlar

Mamut dendiğinde şüphesiz aklımıza ilk olarak Buz Devri filmi ile filmdeki Mamutlar olan Manny  ve Ellie gelmektedir. Çoğumuzun Buz Devri filmi sonrasında mamutlara karşı yakınlığı başlamıştır. İlk mamutlar Dünya’da 4 milyon yıl kadar önce, Pilyosen çağında, Afrika kıtasında yaşamaya başlamıştır.  Gen benzerliği dikkate alınırsa fillerin ataları olarak kabul edebiliriz. Mamutlar Dünya’daki iklimsel değişiklik sebebiyle sürekli olarak kıtalar arasında yolculuk yapmıştır. Afrika kıtasında yaşamaya başlayan mamutlar Kuzey Amerika bölgesine göç etmiş ve yoğunluk olarak burada yaşamışlardır. Günümüzde en eski mamut kalıntısı Etiyopya’nın Afar bölgesinde bulunmuş ve 4 milyon yaşında olduğu uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Dünya içerisinde ise insanların avlanması ve iklim değişikliği sebepleri mamut neslinin tükendiği belirtilmektedir. Son türlerine M. Ö 1700 lü yıllarda rastlanmaktadır.

moa kuşu

Moa Kuşu

Tüm zamanların en büyük kuşu olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda devekuşlarının ataları olduğu da kabul edilir. Yeni Zelenda 8 milyon yıl önce yaşamaya başlayan bu tür yaklaşık 7 milyon yıl neslinin devamını sağlamayı başarmıştır. 700 yıl önce ise nesli tükenmiştir. Otçul hayvan popülasyonudur.  Uçamayan kuşlardır. Moa kuşu kanatlarını daha çok yürürken vücut dengesini sağlamak için kullanmıştır.  Yazımızın başında da bahsettiğim gibi insanların avlanması sebebiyle nesli tükenmiştir. Moalar yaşadığı dönemlerde insanlardan sonra en çok yırtıcı kuşlardan etkilenmiştir. Moaların boyları 3 metreye kadar ulaşmaktadır. Dünya’da en son 1986 yılında Yeni Zelenda sınırları içerisinde bulunan Owen Dağında bir moa ayağı bulunmuştur.

dodolar

Dodolar

Dodo kelimesi Portekizce’ de budala anlamına gelmektedir. Dodoların hikayesine baktığımızda ise gerçekten bu kuş türüne neden Dodo denildiğinin ise tesadüfen olmadığını görürüz. . Dodo’lar da, Moa kuş türü gibi uçamazlar ve kanatlarını yürürken dengesini kaybetmemek için kullanırlar. Dodoların neslinin başlangıcı bilinmemektedir. Dünya’da Mauritius adasında yaygın olarak yaşamışlardır. Boyları 1 metre uzunluğundadır. Dodolar uçamadıkları için yumurtalarını yer üzerinde bırakmıştır. Bu özelliği de neslinin tükenmesine ve devamlılığını sağlayamamasına sebep olmuştur. Dodoların neslini ise yine insanoğlu tüketmiştir. Dodolar, 1598 yılında Hollandalı ve Portekiz’i denizciler tarafından Mauritius adasında başlarına sopalar vurularak öldürülmüştür. Yumurtalarının ise denizcilerin yanlarında getirdiği köpekler tarafından yenildiği söylenmektedir. 1700 lü yıllarda ise neslinin tamamen tükendiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.  Dodolar’ a,  Maritius’ un kırmızı tavukları da denilmektedir.

kakapolar

Kakapolar

İlk olarak İngiliz ornitolog Robert Grey tarafından, 1845 yılında keşfedilen, kakapo türü uçamayan papağan türüdür. Dünya’da uçamayan tek papağan çeşididir. Yine papağanlar arasında en şişman ve en ağır papağan çeşididir. Yeni Zelenda’nın Maori bölgesinde yaşamıştır. Gececil bir papağandır. Gözlerinin gündüz zayıf görmesi ve uçamaması sürekli avlanılmasına sebep olmuştur. 1995 yılında doğada neslinin tükendiği sanılmıştır ancak 2012 yılında yapılan kapsamlı araştırmada, 126 adet kakaponun halen yaşadığı tespit edilmiştir. İlk türünün M.Ö. 900 lü yıllarda yaşadığı belirtilmektedir.

quaggaQuagga Zebrası

Yarı at yarı zebra olarak bilinen Quaggalar, bilim dünyasının ortak kararı ile zebra familyasının  bir alt türü olarak kabul edilmiştir. Quaggalar yaşadığı dönemin en hızlı hayvan türlerinden birisidir. Genellikle Güney Afrika bölgesinde yaşamışlardır. Maalesef Quagga türünün sonunu da insanoğlu getirmiştir. Hollanda’nın Güney Afrika’ya yerleşmesi sonucu bu hayvanın türü hızla yok olmuştur. Güney Afrika’ya yerleşen Hollandalılar Avrupa’daki hayvanat bahçelerinde sergilemek amacıyla buradaki Quaggalar’ı doğal ortamından ayırarak Amsterdam’a götürmüşlerdir. Quagga’nın en son türü ise 1883 yılın da Amsterdam hayvanat bahçesinde ölmüştür.  Quagga türü tükendikten sonra DNA sı ile çalışılan ilk canlıdır.

Aurochs

Aurochslar, yaban sığırı ya da Avrupa bizonunun ataları olarak kabul edilmektedir. İlk türlerine iki milyon yıl önce rastlanılmaktadır. Yaygın olarak Hindistan çevresinde yaşamışlardır. 250 bin yıl önce ise iklim şartları sebebiyle Asya’dan Avrupa kıtasına nesil olarak göç etmişlerdir. 1627 yılında ise yine insanoğlunun avlanması sebebiyle Aurochslar’ın nesli tükenmiştir.