En Çok Okunanlar

Pisa Kulesi Neden Eğiktir?

Pisa Kulesi İsmini Nereden Alır?

İtalya’nın Toskana bölgesinde bulunan ismini bulunduğu şehrin (Pisa Şehri) isminden alan Pisa kulesinin eğikliği yıllarca tartışılmış , düşünülmüştür acaba neden eğri diye. Kimi zaman İtalya’ ya giden arkadaşlarımız  ve ya yakınlarımızın çektiği fotoğraflara konu olmuştur. Kimi zamansa sanki yıkılıyor da ellerimizle biz tutuyormuşcasına illüstural şekilde fotoğraf çekmişizdir. Dünya’da turistik olarak göze çarpan yapılardan olduğu tartışılamaz elbette.

Pisa Kulesini Kim Yapmıştır?

Peki Pisa kulesi neden eğri? Sorum biraz deveye sorulan soru misali oldu. Bu soruyu sormadan  gelin ilk önce Pisa kulesini tarihine kısaca bakalım. Kim tarafından ve neden yapılmıştır?

Pisa kulesi , Pisa şehrinde Piazza dei Miracoli Meydanında bulunmaktadır. Katedralin çan kulesi olması amacıyla 1173 yılında Bonanno Pisano’nun tasarımıyla inşasına başlanılmıştır. Toplamda 8 kattır. En Üst katında katedralin çanları bulunmaktadır. İlk katında üstündeki diğer 6 kat yuvarlak sütunlar halindedir. Kule 60 metre olarak tasarlanmış olsa  da oluşan 4 metrelik eğilme sebebiyle 56 metre yüksekliğe sahip olmuştur.

Pisa Kulesinin Eğik Olmasının Sebebi Nedir?

Pisa kulesinin 1173 yılında inşasına başlanıldıktan 1 yıl sonra Pisalıların Cenova ve Floransa ile savaşması sebebiyle ara verilmiştir. Tabi bu savaş sebebiyle kimse kulenin inşasıyla ilgilenmemiş ve kulenin zeminindeki toprakta azalma ve yumuşama meydana gelmiştir. Pisa kulesinin ise yapımına Cenova ile bitmeyen savaşlar sebebiyle 100 yıl kadar süre ara verilmiştir. 1272 yılına kadar yaşanan savaşlar sebebiyle kule birden yapılamamış ve kule katları ,savaşların bitimindeki ara yıllarda birer birer eklenerek tamamlanmıştır. 1372 yılında ise kuleyi tamamlayan mimar ise Tommaso Andrea Pisano olmuştur.

Pisa kulesinin yapımı savaş gibi sebeplerden ötürü toplamda 198 yılda tamamlanabildi. İnşaatına verilen uzun sürelere sebebiyle ve kule inşaatının altında bulunan zeminin zamanla yumuşaması sebebiyle Pisa kulesinde güney yönlü eğim oluşmuştur. Kule 1987 yılında Unesco Dünya Mirası ilan edilmiştir. İtalyan Hükümeti tarafından 2001 yılında ise turistik amaçlı olarak ziyarete açılmıştır. O zamanlarda kim bilebilirdik zemin yumuşaklığı sebebiyle oluşacak eğimin Dünya mimari-yapı tarihine geçecek olmasını…Şu anda Pisa kulesini görmek için Dünya’nın dört bir yanından turistler İtalya’ya akın etmektedir.

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.eliteworldhotels.com.tr/blog/dunyaca-unlu-pisa-kulesi-hakkinda-ilginc-bilgiler.54.aspx

https://blog.prontotour.com/italyanin-gururu-pisa-kulesinin-ilginc-hikayesi/