En Çok Okunanlar

Stephen Hawking Kimdir? Stephen Hawking’in Hayatı

Stephen Hawking, 8 Ocak 1942 yılında Londra, Oxford’da dünyaya geldi. İngiliz fizikçi, 1960’ların başında, Cambridge’deyken tedavisi olmayan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Gençliğinde at biniyor, kürek sporuyla ilgileniyordu. Ama motor nöron hastalığı teşhisi konunca vücudunun işlevini neredeyse tamamen yitirdi. Motor nöronların zamanla %80’ini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking‘i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkum etti. 

1963 yılında ilk eşi Jane ile evlilik hazırlıkları yaparken sadece 2 yıl ömrünün kaldığı söylendi. Ancak hastalık beklenenden daha yavaş ilerledi ve çift üç çocuk sahibi oldu. Hawking, “Teorik fizik, engellilerin çalışmasında hiçbir mani olmayan birkaç alandan biridir. Her şey zihninizde…” Diyerek hastalığına rağmen yaşamaya ve evren bilimine yön vermeye devam etti. Hastalığı ilerlese de o beyninin ve bilimin sınırlarını zorlamaya devam etti.

Oxford Üniversitesi’ni birincilikle bitirip Cambridge Üniversitesi’nde kozmoloji (evren bilimi) doktorası yaptı. Cambridge Üniversitesi’nde Uygulamalı Matematik ve Teorik Fizik Bölümü’n de (DAMTP) Araştırma Direktörü ve Teorik Kozmoloji Merkezi’nin (CTC) kurucusuydu.

Stephen Hawking, 1985 yılından sonra sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyordu. Konuşmak istediği zaman, elindeki elektronik aleti sıkarak, sandalyesine bağlı özel bilgisayarının ekranına, dakikada ortalama 10 kelimeyi sıralayabilmekteydi. Bu sessiz dehanın, özel bilgisayarının hafızasında yaklaşık 2600 kelime bulunmakta, böylece herhangi bir kelimeyi söylemek istediğinde ekrana yazabilmekteydi. Sağlıklı insanların konuşmalarında kullandığı kelime sayısı da 2500 civarındadır. Bu durumda Hawking’in konuşma ve duygularını anlatma konusunda sıkıntı çekmediği, hatta renkli bir espri anlayışına sahip olduğu da görülmektedir.

Stephen Hawking’in Çalışmaları ve Ölümü

1988 de yayımladığı ” Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere ” adlı kitabıyla dünya çapında tanındı. Evren bilimin herkes tarafından okunup anlaşılabilir hale getirerek çıkarttığı bu kitap 10 milyon adetten fazla satıldı.

Sıra dışı bir zekâsı olan Hawking, kara deliklerden büyük patlamaya kadar birçok alanda çalışmalar yaparak astrofizik, kozmoloji ve teorik fizikte devrimsel teoriler geliştirdi. Felçli hayatına birçok başarı sığdıran Stephen Hawking, 14 Mart 2018 yılında, Cambridge’de ki evinde hayata veda etmiştir. Hawking 76 yıllık yaşamında 12 onur derecesi almış, 40 farklı dile çevrilen 16 kitap yazmış ve birden fazla teori ortaya atmıştır.

Stephen Hawking hakkında aslında en enteresan bilgilerden biri  de Galileo’nun ölüm yıl dönümünde (8 Ocak 1642) dünyaya gelmiş ve Ünlü fizikçi Albert Einstein’ın doğum gününde (14 Mart 1979) hayata gözlerini kapatmış olmasıdır. Ondan öğreneceğimiz şeylerden en önemlisi aslında buluşlarının ve zekâsının yanı sıra bir insanın engellerine rağmen eğer isterse her şeyi başarabilecek olmasıyla bütün dünyaya verdiği derstir.

Stephen Hawking’in yazdığı kitaplardan bazıları:

  • Engelli Kişiler İçin Bilgisayar Kaynakları
  • Zamanın Kısa Tarihi
  • George ve Büyük Patlama
  • George’un Evrene Gizli Anahtarı
  • Ceviz Kabuğunda Evren
  • Zamanın ve Uzayın Doğası
  • Her Şeyin Teorisi
  • Tanrı Tam Sayıları Yarattı

 

Yararlanılan Kaynaklar;

https://www.bbc.com/turkce/haberler-43395219

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/stephen-hawking-kimdir-stephen-hawkingin-hayati-40637534