En Çok Okunanlar

Suikasta Uğramış Devlet Başkanları – 2

Suikasta Uğramış Devlet Başkanları 1 yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Dünya siyasi tarihini ve devletler arasın da ki ilişkilerin değişmesine sebep olan suikastlar hakkındaki araştırmamızın ikincisiyle devam ediyoruz.

William Mc Kinley

29 Ocak 1843 ‘te ABD’nin Ohio eyaleti içerisinde bulunan Niles şehrinde doğmuştur. 1861 yılında Amerikan iç savaşında Kuzey ordusun da emir subayı olarak savaşan Mc Kinley bu savaş sonrasında Binbaşı rütbesine terfi edildi. Binbaşı rütbesini aldıktan sonra New York’ da bulunan Albany Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitiminin tamamlayarak savcı oldu. Savcı olması sonrasında ise 1871 yılında Saxton Mc Kinley ile evlendi. Görevini başarılı bir şekilde yürüten Mc Kinley ABD içerisinde Cumhuriyetçi partileri destekledi. Nitekim Cumhuriyetçilerin desteği sonrasında 1891 yılında Ohio eyalet valisi oldu. Mc Kinley’e eyalet valiliği de yetmedi. 1896 yılında Cumhuriyetçi Parti’den girdiği Devlet Başkanlığı seçimini kazanarak ABD’nin 25. Başkanı oldu. Devlet başkanlığı görevinde , ABD’nin deniz aşırı ülkelere yayılmasına büyük bir katkı vererek ülkesinin ticaret hacmini genişletti. 1898 yılında ABD gibi deniz aşırı ülkelere yayılan bir başka ülke olan İspanya’ ya savaş ilan etti ve bu savaşı kazandı. İspanya’ya barış anlaşması imzalattı.

Mc Kinley 6 Eylül 1901 yılında Buffalo kentinde gittiği Templete isimli müzik binası önünde halkını selamladığı sırada, Polonyalı Leon Czolgosz isimli anarşist tarafından silahla iki kez ateş edilerek suikasta uğradı ve ağır bir şekilde yaralandı. Bu suikasttan 8 gün sonra ise öldü. Yerine ise Başkan Yardımcısı olan Theodore Roosvelt getirildi.

Carlos Castillo Armas

4 Kasım 1914 yılında Guatemala ülkesinde bulunan Santa Lucía Cotzumalguapa şehrinde doğdu. 1947 yılında Albay rütbesine terfi etti. Guatemala ülkesinde askeri olarak Albay görevini sürdüren Castillo Armas Guatemala başkanı olan Jacob Arbenzi hükümetine muhalif hareketleri sebebiyle Arbenzi Hükümeti tarafından tepki ile karşılanmaktaydı.  Amerikancı bir yapısı vardı. CIA desteğiyle kurduğu askeri cunta yönetimiyle,  8 Haziran 1954 yılında gerçekleştirdiği askeri darbe ile Jacob Arbenzi’yi devirerek Guatemala Devlet Başkanı oldu.

26 Temmuz 1957 yılında Başkanlık Binası içerisinde kendi odasında bulunduğu  sırada kendi yakın koruması olan Romeo Vasquez Sanchez tarafından silahla suikasta uğrayarak öldürüldü. Suikastçısı olan Sanchez ise suikasttan kısa bir süre sonra intihar etti. Castillo Armas ‘dan sonra Devlet Başkanlığı’na  Luis Arturo Gonzalez Lopez getirildi.

Hafizullah Amin

1 Ağustos 1929 yılında Afganistan’ın Pegman kentinde doğmuştur. Eğitim hayatını Kabil Üniversitesinde Matematikçi olarak tamamladı. ABD ‘de başladığı doktora eğitimini yarıda bırakarak ülkesi olan Afganistan’a döndü. 1970 yılında Afganistan Demokratik Halk Partisi ile siyaset hayatına atılmıştır. 1978 yılında Nur Muhammed Teraki’nin gerçekleştirdiği cuntaya destek verdi ve bunun sonucunda Devlet Başkanı olan Nur Muhammed Teraki tarafından Başbakan Yardımcılığı’na getirildi. 14 Eylül 1979 yılında ise bu sefer Nur Muhammed Teraki’ye kendisi darbe yaptı ve Teraki, Amin yandaşları tarafından öldürüldü. Darbe sonrasında Afganistan’ın İkinci Devlet Başkanı olan Hafizullah Amin, Teraki’nin yandaşı olan Babrak Karmal’ ı da sürgüne gönderdi.

Amin, Devlet Başkanı olduktan sonra kendi yönetimine destek arayışına girdi ve ilk desteği ABD’den istedi. ABD’den destek istemesine en büyük tepki Sovyetler Birliği’nden geldi. Sovyetler Birliği yönetimi, defaten Amin’i uyarmasına karşın, Amin ABD’den destek istemede geri adım atmadı. Bunun sonucunda ise Sovyetler Birliği ordusu, 24 Aralık 1979 yılında Afganistan’a girdi ve Hafizullah Amin yönetimine Kabil şehrinde darbe yaptı. Amin ise Sovyetler Birliği tarafından öldürüldü. Yapılan darbe sonrasında ise Amin’in sürgüne gönderdiği Sovyet yanlısı olan Babrak Karmal,  Devlet Başkanı oldu.

Zoran Đinđić

1 Ağustos 1952 yılında o dönem Bosna Hersek toprağı olan Samac şehrinde doğdu. Eğitimini Belgrad Üniversitesi’ n de tamamladı. Kendisi gibi Sorp yanlısı olan Ruzica  Đinđić  ile evlendi. 1997 yılında Sırbistan Devleti içerisinde Demokrat Parti yönetiminde belediye başkanlık seçimlerini kazanarak Belgrad Belediye Başkanı oldu. Belediye başkanlığı yaptığı süre zarfında Yugoslavya Devlet Başkanı olan Slobodan Milosevic yönetimine Sırp yanlısı olmamaları sebebiyle her konuda muhalif oldu. Zoran Đinđić , 25 Ocak 2001 yılında Milosevic Hükümetinin devrilmesi sonucunda Sırbistan Devleti’nin 6. Başbakanı oldu. Belediye başkanı olduğu dönemdeki Sırp yanlılığı düşüncesi, Başbakanlık yaptığı dönemde daha da arttı ve Đinđić,  özellikle Bosnalılar’a karşı ırkçı bir tutum sergiledi.

12 Mart 2003 yılında Belgrad şehrinde Luka Bozovicİn yaptığı silahlı saldırı sonucu, suikasta uğrayarak öldürüldü.  Ölümü sonrasında ise yerine Zoran Zivkovic getirildi.

Kral Faysal ( Faysal bin Abdülaziz)

14 Nisan 1906 yılında o dönem Osmanlı Devleti toprağı olan Riyad şehrinde doğdu.2. Suud Kralı olan kardeşi Suud bin Abdül Aziz’in tahttan indirilmesi sebebiyle 4 Mart 1964 yılında 3. Suud Kralı Faysal oldu. Kral olduktan sonra Panislamizm düşüncesini oluşturmaya çalıştı. Bu düşüncesinin sonucu olarak Suudi Arabistan’ a televizyonu getirtti. Yine Kral Faysal dönemine kadar ülkede kız okulu hiç yoktu. Kral Faysal bir çok kız okulları yaptırttı. Kral Faysal’ın bir diğer önemli düşüncesi ise Arabistan’ı İslam lideri konumuna getirmekti. Bu düşüncesi sebebiyle o dönem Türkiye’de olmak üzere bir çok İslam ülkesine önemli ziyaretler de bulundu. Time dergisi tarafından “ Yılın Devlet Adamı” seçildi. 1973 yılında Arap ülkeleri ile İsrali arasında çıkan savaşta Mısır ve Suriye’ye büyük bir finansal destek verdi. Yine krallığı döneminde batılı devletlere petrol ambargosu uyguladı.

Faysal bin Abdülaziz 25 Mart 1975 yılında yeğeni olan Faysal bin Musaid tarafında sarayında öldürüldü. Ölümü sonrasında ise kardeşi Halid bin Abdülaziz Kral oldu.

Refik el-Hariri

1 Kasım 1944 yılında Lübnan’ın Sayda şehrinde doğdu. Hariri’nin ailesi çiftçilik yapardı. Hariri Beyrut Üniversitesi Ticaret Bölümü’n den mezun oldu. Ticaret yapması sebebiyle sürekli olarak Suudi Arabistan ile Lübnan arasında mekik dokuyan Hariri, bu iki ülke arasında adeta köprü görevi gördü. Bunun meyvesini de Suud Kralı Fahd’ın kız kardeşi ile Suudi Arabistan’ da evlendi.  1987 yılında ise Suudi Arabistan vatandaşlığı hakkını kazandı.

Refik el-Hariri, ülkesi Lübnan’da 1992 yılında kurduğu Gelecek Hareketi isimli siyasi parti ile girdiği seçimleri kazanarak Başbakan oldu. Başbakanlığını 1995 yılına kadar sürdürdü ve 1995 yılında Cumhurbaşkanı ile düştüğü itilaflı konular sebebiyle istifasını verdi. Hariri Başbakanlığı dışında ise bir çok televizyon ve radyo kanallarını satın aldı. Bir dönem ise adı Medya Kralı olarak anıldı. 2000 yılında ise Lübnan halkının desteği ile Gelecek Hareketi isimli partisi ile seçimlere tekrar girerek yeniden Başbakan seçildi.  2002 yılında Dünyanın en zengin 4. İnsanı oldu.

2004 yılında Lübnan Cumhurbaşkanı olan Emil Lahud ile her konuda itilafa düşmesi sebebiyle Lahud’a karşı muhalif bir konuma geldi. Bu itilaflı durumun kazananı ise Emil Lahud oldu ve Hariri ilk Başbakanlığı gibi ikincisinden de istifa ederek görevini bıraktı. Yerine ise Ömer Karami Başbakan oldu. 14 Şubat 2005 yılında Beyrut’ da aracı içerisindeyken 1 tonluk TNT ile patlatılarak suikasta uğradı ve bu patlamadan sağ çıkamadı.   Günümüzde Refik Hariri’nin oğlu olan Saad Hariri, 2016 yılından bu yana Lübnan Başbakanlığı yapmaktadır.

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.biyografi.info

http://www.wikizero.biz/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQW5hc2F5ZmE

    Yorum Yap

    Your email address will not be published.*