En Çok Okunanlar

Taş Olmuş Şehir Pompei

Pompei şehri,  İtalya’nın Napoli şehri yakınlarında bulunan eski bir Roma İmparatorluğu şehridir. Pompei, 6. ya da7.yy zamanlarında İtalyanların ataları olan Osciler tarafından keşfedilmiştir. ‘Pompei’ ismi de Oscilerin konuştuğu dil olan Oscan lisanında beş anlamına gelen pompe kelimesinden gelmektedir.  

Şehir, 23 Ağustos 79 yılında Roma İmparatoru Caligula’nın komutasında Romalılar tarafından ele geçirilmiş ve şehre Romalılar yerleşmişlerdir. Pompei şehri, Romalılar fethettikten sonra tamamen fuhşiyat ve debdebe şehri haline getirilmiştir. Şehrin nüfusunun patlama öncesinde yaklaşık 20.000 kişi olduğu arkeologlarca tahmin edilmektedir.

Pompei Şehri’nin Yok Olması

Pompei şehrinin çok yakınında Vezuv Yanardağı bulunmaktaydı. Yanardağı patlaması öncesinde M.S. 62 yılında büyük bir deprem yaşanmış ve bu deprem de bu şehir tamamen yıkılmıştır. Pompeili halk, bu depremi hiç umursamayarak şehri yeniden inşa ederek tekrar lanetli ve debdebeli hayata devam etmişlerdir. Hatta daha da artırarak yeniden inşa ettikleri Pompei’nin neredeyse her sokak başına umumhane inşa etmişlerdir.  

M.S. 80 yılında Vezuv yanardağından zehirli dumanlar yükselmeye başlamıştır. Yanardağ aktif hale gelerek yükselmeye başlamıştır. Yanardağın aktifliği sebebiyle şehir sokaklarında binaları yıkacak güçte sarsıntılar oluşmuştur. Dumanların yükselmesi ve sarsıntının başlaması sonrasında Pompei halkı sonunda uyanmış ve yanardağ patlaması olacağının anladıklarında şehrin liman bölgesine doğru kaçışları başlamıştır. Bir rivayete göre liman bölgesine ilk kaçanlar bu patlamadan kurtulmuşlardır.

Duman yükselişinin 20 dakika sonrasında yine büyük bir sarsıntı oluşmuştur. Bu sarsıntıdan ötürü halkın bir bölümü ise şehir yakınında bulunan Sarna Nehri yönüne doğru kaçmışsalar da patlamanın etkisiyle nehirde oluşan büyük bir dalga insanları adeta içine çekerek kaçan halkın bir bölümü burada ölmüştür. Bu sarsıntıdan kısa bir süre sonra yanardağdan kum taneleri şeklinde kızgın taşlar yağmaya başlamıştır. Hemen sonrasına ise şehri gaza ve küle boğan kaya boyutlarında taşlar yağmıştır. Yaklaşık 2 saat kadar zaman içerisinde de şehri tamamen lavlar kaplamıştır. Lavlardan çıkan zehirli gazları soluyanlar ise anında ölmüştür.

Vezuv yanardağı tamamen patlayarak birkaç saat içinde yaşayan tüm insanları önce kile sonra taşa dönüştürmüştür. Bilimsel olarak da insanların taşa dönüşmesinin sebebi lavlardan çıkan kükürt gazıdır.  Yanardağ faciası yanmasından sönmesine kadar yaklaşık 2 gün sürmüştür. Bu iki günün sonunda Pompei şehri çıkan lavların yoğunluğundan yerden 6 metre kadar derine gömülmüş ve şehir tamamen yok olmuştur.  Yanardağın külleri söndüğünde dünyanın zevk ve lutilik cenneti olarak görülen 20.000 nüfuslu şehir koca bir mezarlığa dönüşmüştür.

Şehir 2000 yıl boyunca keşfedilmeyi ve yeryüzüne ibret olmak için çıkmayı beklemiştir. 20.YY ortalarında arkeologların başka bir amaçla yaptığı kazılarda, tesadüfen Pompei şehrinde lanetlenmiş ve yanardağın lavlarından taşa dönmüş insanları bulmuşlardır.

Allah emirlerine uymadan pislik içerisinde yaşayan Pompei şehrini lanetleyerek adeta taşa dönüştürmüştür. Kuran-ı Kerim’in Yasin Suresi 29. Ayet ise Pompei’de taşa dönüşen bu insanlardan ibret alınması için inmiştir.

“(Onları helak eden) korkunç sesten başka bir şey değildi. Birdenbire sönüverdiler. “

Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.yaklasansaat.com/dunyamiz/volkanlar/pompei.asp

https://gezimanya.com/GeziNotlari/pompei-ve-hikayesi